Grow Your Own Produce

Grow Your Own Produce

Buy in Bulk
Buying some foods in bulk quantities can save you a lot of money.

Grains, such as brown rice, millet, barley and oats, are all available in bulk.

They also keep for a long time, if you store them in airtight containers. This is also true for beans, lentils, some nuts and dried fruit.

These are all staple foods that are relatively inexpensive and can be used in a variety of healthy meals.

BOTTOM LINE:
Many foods are available in bulk for a way lower price. They keep for a long time in airtight containers, and can be used in a variety of healthy, inexpensive dishes.
2. Grow Your Own Produce
If you can, it is a great idea to grow your own produce.

Seeds are very cheap to buy. With some time and effort, you may be able to grow your own herbs, sprouts, tomatoes, onions and many more delicious crops.

Having a continuous supply at home saves you money at the store.

Home-grown produce may also taste a lot better than the store-bought varieties. You can also guarantee that it is picked at the peak of ripeness.

BOTTOM LINE:
With some time and effort, it is easy to grow your own produce, such as herbs, sprouts, tomatoes and onions.
3. Pack Your Lunch
Eating out is very expensive, especially if done regularly.

Packing your lunch, snacks, drinks and other meals is less expensive and way healthier than eating out.

If you have adapted to cooking large meals at home (see tip #4), you’ll always have a steady lunch to bring with you without any additional effort or cost.

It does require some planning, but it should save you a lot of money at the end of the month.

BOTTOM LINE:
Packing your own lunch reduces the expense of eating out. This can save you a lot of money in the long run.
4. Use Coupons Wisely
Coupons are a great way to save some money.

Just be sure to use them wisely. Most coupons are for unhealthy, processed foods.

Sort out the good quality deals from the junk, and stock up on cleaning products, healthy foods and other staples that you’ll definitely use.

By cutting the cost of products needed around the house, you can spend more of your budget on healthy foods.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *